Historia

Tak, datę 12 lipca 1991 roku - zarejestrowania Spółdzielni przez Sąd Rejestrowy można uznać za dzień jej powstania. Był to efekt starań ówczesnej Rady Osiedla, która wraz z Radami kilku innych Osiedli w Tychach doprowadziła do podjęcia przez Zebranie Przedstawicieli TSM "Oskard" w dniu 27 kwietnia 1991 roku Uchwały podziałowej. Przedstawicielami z Osiedla "W" a jednocześnie założycielami nowej Spółdzielni byli wtedy Pani Halina Szymkowska, Pani Anna Łodyga, Pan Mieczysław Targoński i Pan Kazimierz Wójcik. Inne osoby, które wówczas przyczyniły się do powstania Spółdzielni to m.in. Pan Piotr Labus, Pan Michał Faryna, Pan Zbigniew Krawiec i Pan Marek Młynarski. Fakt ciągłości działań niektórych z tych osób na rzecz Spółdzielni jest godny podkreślenia.

Początki nie były łatwe. Mało kto dzis pamięta, że w wyniku postanowień Uchwały podziałowej, z uwagi na wartość księgową przejętych terytorialnie pawilonów i innych lokali użytkowych (w tym w szczególności oddanego do użytku w 1986 r. Pawilonu "Eden"), SM "Weronika" jako jedyna poza TSM "Oskard" musiała oddać na rzecz innych wydzielonych Spółdzielni niebagatelną kwotę 1638 mln starych złotych. Dopiero wynegocjowanie przez Zarząd jej spłaty ratalnie w ciągu 6-ciu lat w wartości nominalnej (bez odsetek) pozwoliło z optymizmem popatrzeć w przyszłość.

Wczesne podjęcie programu termomodernizacji zasobów (ocieplenie budynków wraz z jednoczesną modernizacją instalacji c.o., wprowadzenie zaworów różnicy ciśnień i przepływów, regulacji podpionowej, wymiany grzejników, wyposażenie w liczniki ciepła i podzielniki kosztów ogrzewania) w kolejnych budynkach począwszy już od 1992 r., przy przeznaczeniu na ten cel uzyskanych oszczędności i dzięki temu maksymalnie możliwe wykorzystanie dotacji z budżetu Państwa, pozwoliło zakończyć ten etap procesu już w 1999 roku. W kolejnych latach ocieplone zostały wszystkie stropodachy i wybudowane nowe ściany klatek schodowych wraz z wiatrołapami. Wymienione zostały instalacje wewnętrzne zimnej i ciepłej wody oraz instalacja gazowa, której piony wyprowadzono na klatki schodowe. Równolegle wykonywano inne niezbędne roboty remontowe.

SM "Weronika" jako jedna z nielicznych w Tychach podjęła się inwestycji budowy nowych obiektów mieszkalnych oraz zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi.

(źródło: Gazetka "WERONIKA" nr 32 czerwiec 2006)


Aby w optymalny sposób korzystać z serwisu, włącz obsługę JavaScript w Twojej przeglądarce

Na stronie wykorzystywane są pliki cookies (tzw. ciasteczka) i inne technologie m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia.